BilgiWEC

WEC genel pist kuralları, bayraklar, Slow Zone, FCY nedir?

WEC genel pist kuralları, bayraklar, Slow Zone, FCY nedir tanıyalım.

WEC (Dünya Dayanılılık Şampiyonası)’nda tıpkı diğer motorsporlarında ki gibi farklı farklı kurallar var hadi bunları tanıyalım

images 10 1 - WEC genel pist kuralları, bayraklar, Slow Zone, FCY nedir?

WEC GENEL PİST KURALLARI

Bir arabayı yarışın tersi yönde sürmek ceza kabul edilir, ama sadece aracı tehlikeli bir konumdan hareket ettirmemek ve yol görevlilerinin talimatlarını takip etiği sürece yasak değildir. Sürücüler zorunlu olarak yarış pistine uymalıdır. İhlal durumunda cezalar, antrenman veya yarış sırasında, sürücünün hariç tutulmasına kadar gidebilecek cezaları vardır. Antrenman ve yarışlar sırasında, bir tehlike oluşturmamak, antrenman seansının veya yarışın ilerlemesini engellememek için durdurulan herhangi bir araba, Marshal’lar tarafından pistten çıkarılacaktır. Sürücü, arabasını tehlikeli bir konumdan tek başına hareket edemiyorsa, Marshal’lar ona yardımcı olacaktır. Yarış sırasında, sürücü motoru yeniden çalıştırmak için bir yardımdan yararlanamaz. Görevliler tarafından talimat verilmedikçe, sürücü arabasından 10 metreden fazla uzaklaşırsa, araç yarıştan çekilmiş olarak kabul edilir. Marshal’lar dışında hiç kimse arabanın veya sürücünün 10 metre yakınına gelemez.

Yarış sırasında herhangi bir anda, bir sürücü arabasını pistte terk ettiğinde, aracı boşta bırakmalı, bütün aktarma organlarını devre dışı, hibrid sistem sabitlemeli ve direksiyon simidi yerinde olarak bırakılmalıdır. Bu hüküm aynı zamanda Parc Fermé için de geçerlidir (Penaltı: Yarışmacının hariç tutulması mümkündür.) Sürücü, pit şeridi dahil hiçbir koşulda arabasını itemez (Penaltı: Yarışmacının hariç tutulması). Pistte herhangi bir enerji veya sıvının herhangi bir şekilde yenilenmesi yasaktır (Penaltı: Yarışmacının hariç tutulması).

Uluslararası Spor Yasası veya mevcut Spor Yönetmelikleri tarafından özel olarak yetkilendirildiği durumlar haricinde, sürücü dışında hiç kimse pit şeridinde, garajında ​​veya başlangıç ​​Grid’de belirtilen alanda olmadıkça durdurulmuş bir araca dokunma yetkisine sahip değildir (Penaltı: yarışmacının hariç tutulması). Yarış sırasında, bir araba durursa, motor yalnızca sürücü tarafından marş motoru veya diğer araç üstü ekipmanlarla yeniden çalıştırılmalıdır. Pit alanının başlangıcı ve bitişi her devrede kesin olarak tanımlanacaktır. Pit alanında, ekibine ait bir aracı kendi takımını pit bölgesine kadar itmek için en fazla dört kişi yetkilidir. Yeşil ışığı beklerken pit alanının sonuna giden herhangi bir araba oraya kendi gücüyle gitmelidir. Potansiyel bir tehlike arz eden herhangi bir araç (bir araç bileşeninin aşırı derecede bozulması) onarım için durdurulmalıdır. Araba, Denetleme Görevlilerinin onayı olmadan yarışa tekrar katılamaz.

Herhangi bir ihlal için
(Penaltı): Komiserler Heyetinin takdirine bağlı olarak, arabanın ve / veya ilgili sürücünün hariç tutulması. Antrenman sırasında bayraklara ve / veya sportmenlik dışı davranışlara uyulmaması durumunda, oturumun başlangıcından ihlal anına kadar olan sürelerin iptali.

Starttan önceki formasyon turu sırasında empoze edilen mesafeleri koruyamama, başlangıçtan önceki formasyon turunda veya güvenlik aracının altında sollama, bayraklara uyulmaması veya sportmenlik dışı davranışlara olması durumunda, ceza verilir.

Gürültü seviyesi veya sıcaklık aşılırsa, araç yarış kontrolü tarafından durdurulacak ve aracın yarışa tekrar katılmasına izin verilmeden önce takımın araçta ki sorunu onarması gerekecek. Müteakip kuralların aşılması durumunda, sürücü hariç olmak üzere Komiserler’in takdirine bağlı olarak ceza verilir.

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi WEC cezaların çoğunu Komiserler kararıyla oluyor.

Bu fotoğraf WEC’in kendi sitesinden alınmıştır.
Bu fotoğraf WEC’in kendi sitesinden alınmıştır.

BAYRAKLAR

Yeşil Bayrak: Pistin yarış için uygun olduğunu gösteren bayraktır. Pist temiz yani.

Sarı Bayrak: Pistte bir tehlike var anlamına geliyor. (Kaza yaşanmış olabilir, araç pistteyken arızalanmış durmuş olabililir)

Kırmızı Bayrak: Yarış Kontrolünün talimatı üzerine dalgalanır. Yarışı tehlikeli kılan bir kaza veya olumsuz hava koşulları nedeniyle yarış durdurulur.

Sarı Kırmızı Bayrak: Yaygın olarak “Petrol Bayrağı” olarak bilinen bu bayrak, yol üzerindeki petrol veya su gibi ilerideki yüzeyde bir sorunu veya değişikliği gösterir.

Mavi Bayrak: Sürücüye arabanın daha hızlı takip edildiğini ve geçmesine izin vermesi gerektiğini belirtir. Yani pitten çıkan bir LMP2 aracı düşünelim yanından da geçen bir LMGTE PRO olsun LMGTE PRO aracının geçmesine izin verilir.
Çünkü pitten çıkan LMP2 aracından daha hızlı olur.

Turuncu Daireli Siyah Bayrak: Araç numarasını gösteren ve bir pit panosuyla gösterilen bu bayrak, sürücüye aracının hasarlı olduğunu ve bir tehlike olabileceğini bildirir.

Siyah ve Beyaz Bayrak: Araç numarasıyla birlikte görüntülenen bu, sürücüye sportmenlik dışı davranış için bir uyarıdır. Birkaç uyarı diskalifiye edilmeye neden olabilir.

Siyah Bayrak: Bu bayrak sürücüler için öcü korkunç bir bayraktır çünkü bu bayrağı gördüğünüz zaman diskalifiye edildiniz yani GAME OVER bu bayrağı gördüğünüz anda pite dönüp yarışı terk etmelisiniz.

Siyah Beyaz Damalı Bayrak: Bu bayrak yarışın bittiğini duyuduyurur.

Bayraklar araç kokpitinde arka aynayı gösteren ekranda şu şekilde gözüküyor.

Araçların ekranındaki bayrak uyarıları ve simgeleri
Araçların ekranındaki bayrak uyarıları ve simgeleri

Slow Zone (Yavaş Bölge)

Marshal’ların pisti temizlemesini sağlamak için Yarış Kontrolü, hızın 80 kmh’yi geçmemesi gereken yavaş bir bölge uygulayarak pistin bir bölümünü etkisiz hale getirmeye karar verebilir. Le Mans’ta birkaç yavaş bölge bölümü vardır. Yavaş bir bölge aktif edildiğinde, Marshal’lar sarı bayrağı, “Slow Zone” ve 80 hız sınırı işaretini gösteren turuncu bir pano gösterir. Sürücüler yavaşlamalı ve önceki arabanın arkasında iki araba uzunluğunda güvenli bir mesafede kalmalıdır. Sollamaya izin verilmez.

8 Saat Bahreyn’de FCY (AF CORSE takımının No.51 LMGTE PRO Ferrari 488 GTE Evo ve TEAM Project 1 takımının No.56 LMGTE AM Porsche 911 RSR19 aracının çarpışması sonucu FCY verildi.)
8 Saat Bahreyn’de FCY (AF CORSE takımının No.51 LMGTE PRO Ferrari 488 GTE Evo ve TEAM Project 1 takımının No.56 LMGTE AM Porsche 911 RSR19 aracının çarpışması sonucu FCY verildi.)

FCY Full Course Yellow (Tüm Pist Sarı)

Yarış Direktörü, güvenlik nedenleriyle bunun gerekli olduğuna karar verirse, FCY’i aktif edebilir. Pist FCY’nin altına düştüğünde, arabalar tek sıra halinde 80 kmh kadar yavaşlayacak ve öndeki araca ve arkadaki araca olan mesafelerini koruyacaktır. Sollama FCY uyarınca kesinlikle yasaktır. Mesaj monitörlerde görüntülendiğinde, tüm araçların hemen yavaşlaması gerekir. Pit şeridine giriş ve çıkış açık kalır ve arabalar serbesttir. Problemler çözüldüğünde, Yarış Direktörü parkuru yeşile döndürecektir; bu, monitörlere bir mesaj gönderilerek yapılır. Bu aşamada, tüm Marshal direkleri sarı bayrakları ve FCY panolarını dalgalı yeşil bayraklarla değiştirecektir. Yarış ve sollama normal olarak devam edecektir. Sorun çözülmeden kalırsa ve güvenlik risk altında ise, FCY sırasında bir Güvenlik Aracı müdahalesi izleyebilir.

Author

Eray Korkmaz

2005 doğumlu bir WEC ve GT World Challenge Europe hayranı ve editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu