Bilgi

TOSFED’den İntercity’e Cevap

İntercity Yönetim Kurulunun, TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) hakkındaki açıklamalarına TOSFED’den cevap geldi.

İntercity park yönetim kurulu, 20 Mayıs Perşembe günü Recep Tayyip Erdoğan’ın Formula 1’in Türkiye’de organize edilmesi konusunda yaptığı teşekkür konuşmasından sonra,

TOSFED’den İntercity’e Cevap

İntercity yanıt olarak bir teşekkür metni paylaştı:

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Intercity İstanbul Park’ta 13-15 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Formula 1 yarışlarına ilişkin, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın övgü dolu sözlerinden ötürü teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Sn. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, gerçekleştirdiğimiz organizasyon tüm dünya spor kamuoyu tarafından büyük takdirle karşılanmış, bu takdir Formula 1 tarafından ‘2020 Yılının En Başarılı Yarışı’ seçilerek resmi anlamda da taçlandırılmıştır.

Ülkemizin tanıtımına büyük katkı sunan böylesine bir organizasyonu, tüm maddi yükümlülükleri ile 9 yıl aranın ardından tekrar Türkiye’ye getirip başarıyla gerçekleştirdik. Ülkemize karşı duyduğumuz sorumlulukla, yarışları 2021 yılı takvimine sokma başarısı göstermemize rağmen, Sn. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi çeşitli nedenlerle yarışı gerçekleştiremeyecek olmanın burukluğunu yaşıyoruz.

Devletimize herhangi bir maddi yük oluşturmaksızın, T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde tekrar ülkemize kazandırma başarısını gösterdiğimiz ve başarı ile gerçekleştirdiğimiz yarışlarla ilgili önemli bir konuda kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.thumbs b c c14a1a720354a8f6b4d4913127106c8f - TOSFED’den İntercity’e Cevap

Yarışın organizatörü olarak; ücreti karşılığında hizmet aldığımız kurumlardan bir tanesi de Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’dur. TOSFED, ücretini ödediğimiz kapsamda yarışa sadece sportif anlamda bir katkı sunmuştur. Ancak geçtiğimiz yıl gerçekleşen yarış döneminden bu yana TOSFED, kendisi ile hiçbir ilgisi olmayan hususlarda tabiri caizse ‘rol çalma’ çabası içerisine girmiştir. Kamuoyunun yanlış bilgi almasına yol açan bu tutumuyla başta Intercity İstanbul Park olmak üzere, yarışın Türkiye’ye getirilmesi ve organize edilmesinde emeği geçen tüm kurumlara haksızlık etmekte, ne insani, ne de sportif ahlaka uygun olmayan biçimde emekleri hiçe saymaktadır. Türkiye’nin göğsünü kabartan bir yarışa imza atarken, TOSFED’in başka kurum ve kişilerin emeklerinin üzerine ‘kurulma’ çabasını büyük üzüntüyle karşılıyoruz.

Bir kez daha yarışların başarıyla gerçekleşmesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyor, Formula 1’in tekrar Türkiye’ye kazandırılması için yoğun çaba gösterdiğimizi belirtmek istiyoruz.

İntercity yönetim kurulu yaptığı açıklamada TOSFED’in çabaların üstüne kurulması ve rol çalmasını hedef alıyor.

Ardından 21 Mayıs Cuma günü Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun paylaştığı İntercity’e cevap açıklamasını aşağıda görebilirsiniz.

TOSFED’den İntercity’e Cevap

TOSFED’in Formula 1 Türkiye GP’si organizasyonuna yaklaşımı, aynı 2005-2011 arası dönemde de olduğu gibi, sadece bu yarışın, ülkemiz adına, Uluslararası Otomobil Federasyonu – FIA’nın sportif kurallarına göre başarıyla organize edilmesi için gereken tüm sorumluluğun üstlenilmesi, yani yarışın sportif anlamda sevk ve idare edilmesinden ibarettir.
Bu bağlamda, geçtiğimiz seneki yarış öncesinde pistin işletmecisi olan firmanın yöneticisi tarafından yapılan, ulusal bir gazetede yayınlanan ve TOSFED’in rolü ile sorumluluğunun tamamen çarpıtıldığı bir demeç üzerine; 2020 Formula 1 Türkiye GP’sinin ülkemize kazandırılması sürecinde TOSFED’in oynadığı önemli rol, bizzat FIA Genel Sekreterliği tarafından, federasyonumuzun arşivinde de bulunan bir mektup ile pist işletmecisine yazılı, kesin ve net şekilde bildirilmiş ve kendilerinin mesnetsiz beyanları, FIA tarafından kınanmıştır.

Devamında, dokuz yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen ve tüm dünyada yaklaşık 89 milyon seyirci tarafından izlenen Formula 1 DHL Türkiye GP’si 2020’nin sportif organizasyonu, TOSFED tarafından yaklaşık 850 kişilik görevli kadrosunun üstün gayret ve emekleri sayesinde büyük bir başarıyla üstlenilmiş ve bu başarı FIA Başkanı Sn. Jean Todt’tan federasyonumuza gelen teşekkür mektubu ile teyit edilmiştir.
Buna karşın, söz konusu işletmeci şirket tarafından 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan açıklamada, TOSFED’den `Yarışa sadece sportif anlamda bir katkı sunan ve ücreti karşılığında hizmet aldığımız kurumlardan bir tanesi’ şeklinde bahsedilmiştir. işletmeci şirketin yaratmaya çalıştığı algının tam aksine, TOSFED, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olmasının yanı sıra, FIA’nın ülkemizdeki temsilcisi ve tanıdığı tek yetkili kurum olarak Türkiye GP’sinin sportif organizasyonundan tek başına sorumludur.

Dolayısıyla ‘sportif katkı’ diye değeri düşürülmek istenen çalışma, tüm dünyaya canlı yayın

lanan yarışın sportif açıdan organize edilmesidir. Yaratılmak istenen algının aksine, pist yönetiminin Formula 1 yarışının sportif tarafında, istenen tüm araç ve ekipmanları ile birlikte pisti FIA kurallarına göre hazır edip TOSFED ve FIA’ya teslim etmekten başka herhangi bir rolü veya katkısı yoktur.
Formula 1 yarışın’ düzenlemek için sportif açıdan tabi olduğu federasyonun adını dahi yanlış yazan işletmeci şirket tarafından yapılan açıklamada bahsedilen `ücret’, yarışın sportif organizasyonunun yapılması için, tıpkı 2005-2011 yılları arasında olduğu gibi, federasyonumuza ödenen `ASN (Ulusal Sportif Otorite)’ ücretidir.

2007 e1605189380893 - TOSFED’den İntercity’e Cevap

`TOSFED’in yarışın organize edilmesinde emeği geçen tüm kurumlara haksızlık etmekte ve başka kurum ve kişilerin emeklerinin üzerine kurulma çabasında olduğuna, emekleri hiçe saydığına’ dair mesnetsiz ve asılsız bir iddiayı ortaya koyan işletmeci şirketin, temelde sportif bir organizasyon olan 2020 Türkiye GP’si yarısından sonra yaptığı ‘Teşekkür’ açıklamasında, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bahsetmemesi manidardır ve `emekleri hiçe saymak’ açısından, hatayla veya unutkanlıkla açıklanamayacak kadar büyük bir örnektir. TOSFED ise, tam tersine yarıştan sonra, her zaman olduğu gibi, birlikte çalıştığı tüm resmi kurumlara teşekkürlerini sunmuştur. TOSFED Işletmecinin ifadesiyle’ yarışa kurulmaz; tam tersine, tüm görevlileri ile birlikte sportif açıdan zaten yarışın tek yetkili kurumu ve otoritesidir.

Öte yandan, her beyanında kendini öne çıkarmak amacıyla Formula 1 yarışını ‘devletimize herhangi bir maddi yük oluşturmaksızın’ gerçekleştirdiğini iddia eden işletmeci kuruluşun; söylediğinin tam aksine, pistin asfaltının devletimiz tarafında yenilendiği ve ayrıca tesisin bakım, onarım, tribün ve peyzaj düzenlenmelerinin de kamu imkanlarından yararlanarak yaptırıldığı da kamuoyunun malumudur.
TOSFED’i ‘Rol çalmak’ ile suçlayan aynı işletmeci kuruluşun, tesis yatırımı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul İl Özel idaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, önce ülkemize, sonra da güzide şehrimiz İstanbul’a ait olan, kurulduğu günden bu yana adında

`İstanbul’ bulunan pistin adını; 2020 Türkiye GP’sinin podyum seremonisi sırasında TV yayınına çıkan ekranlarda, `İstanbul’ ibaresini tamamen yok ederek, `Intercity Park’ şeklinde lanse etmesi ironiktir ve aslında bir organizasyonda ‘nasıl rol çalınabileceğine dair’ son derece çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir.

2020 yılındaki yarışta da, organizasyona gölge düşmemesi adına dile getirmediğimiz, ancak organizasyonun başarısını olumsuz etkileyebilecek davranış ve eylemlerde bulunan işletmeci kuruluşun, yarışın üzerinden tam altı ay geçtikten sonra yaptığı bu talihsiz, mesnetsiz ve gereksiz açıklama nedeniyle kamuoyunun meşgul edilmesini büyük üzüntüyle karşılıyor; önümüzdeki dönemde pandemi dolayısıyla ülkemize Formula 1 adına bir imkan daha gelmesi halinde, FIA nezdinde gerekli girişimleri yapmaya devam edeceğimizi ve federasyon olarak üstümüze düşen görevi üstlenmeye, her zaman hazır olacağımızı belirtmek istiyoruz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu