FORMULA 1
Trend

Formula 1 Pilotlarından Sprint Qualifying Yorumu

Pilotlar Sprint Qualifying için heyecanlı! Portekiz Grand Prix'i öncesi medya ile buluşan pilotlar pozitif konuştu.

Geçtiğimiz günlerde FIA, uzun süredir konuşulan ve tartışmalara neden olan “Sprint Qualifying” formatını Formula 1’de bu sezon göreceğimizi duyurdu.

Peki nedir bu Sprint Sıralaması? Formula 2 izleyicilerinin tanıdık olduğu format; 2021 sezonunda sadece 3 kere göreceğimiz Sprint Sıralama yarışları, alışılagelmiş Formula 1 haftasonunu değiştirecek. Uzun süredir cuma günleri antrenman, cumartesi sıralama turları ve pazar günleri ise yarışın yapıldığı yarış haftasında göreceğimiz ilk değişiklik; cuma günü yapılacak olan bir sıralama turu şeklinde gerçekleşecek. Yine Q3, Q2 ve Q1 şeklinde gerçekleşecek olan sıralama, cumartesi gününün Sprint Sıralama yarışının gridini oluşturacak. Bir Grand Prix’in üçte biri kadar (100 km. veya 23-25 tur) olacak olan yarışın sonucu ise pazar gününün gridini sunacak.

Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali‘nin açıklamalarına göre; puanlamanın yalnızca Sprint Sıralama yarışını ilk 3’te bitiren pilotlara sırasıyla üç, iki ve bir puan şeklinde verilecek. Sprint Yarışı sonrasında bir podyum ve kupa seremonisi olmayacak.

Portekiz Grand Prix’i öncesinde medya gününde röportaj veren pilotların görüşleri olumlu oldu:

Şampiyon Lewis Hamilton: Yıl boyunca bazı pistlerde farklı formatların olması gerektiğini her zaman söyledim. Bu yüzden yönetimin yeniliklere açık olmasından ve değişikliklerden hoşlandım.

Aston Martin sürücüsü Sebastian Vettel: Haftasonunu biraz meşgul edeceğini düşünüyorum. Hazırlanmak için daha az bir süreye sahip olacağını ve piste çıktığımız an son hazırlıklar ve ayarlar için kısıtlı bir süreye sahip olacağız. Ama bu durum herkes için böyle. Yakında nasıl gideceğini, biz pilotların ve izleyenlerin sevip sevmeyeceğini öğreneceğiz.

Vettel’in eski takım arkadaşı Charles Leclerc: Sprint Sıralamasını desteklerken, pazar günü olan geleneksel Grand Prix’i korumanın anahtar olduğunu düşünüyordum. Deneyeceğimiz için çok mutluyum ve üç yarışta deneyecek olmamız iyi. İlgi çekici olacağını ve arabaların ilk turdan son tura kadar sonuna kadar zorlanacağını görmek biz sürücüler için güzel olacak.

Formula 1’deki ilk sezonunu geçiren Mick Schumacher, Formula 2 (geçen sene kazandığı) serisindeki tecrübesinden dolayı yabancılık çekmeyeceğini belirtti. Formula 2’den alıştığım bir şey, yani yeni olmayacak. Ama takımlar açısından zor olacaktır, özellikle dayanıklılık sorunları ve hatta hatalara veya kazalara yol açacaktır.

Sprint Sıralama’nın Silverstone, Monza ve henüz adı geçmeyen bir başka pistte olacağa inanılıyor.

Author

Okan Nurkan

19 yaşında bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu