FORMULA 1
Trend

Monako’da Zarlar Atıldı

Monako Grand Prix'i Ardından Kazananlar & Kaybedenler

Formula 1 takviminin en prestijli yarışı olarak görülen, Monako Grand Prix’i dün tamamlandı. İşte Monako yarışının kazanan ve kaybeden isimleri:

Monakolu pilot için şanssızlık serisi devam etti.

Sıralamayı büyüdüğü sokaklarda pole pozisyonu ile noktalayan Charles Leclerc, şaft arızası yüzünden start alamadı. Genç pilot, 2017 Formula 2 yarışlarından beri evinde hiçbir yarışı tamamlayamadı.

Yarış başlangıcı öncesi Charles Leclerc
Yarış başlangıcı öncesi Charles Leclerc

Yarışta ilk pit-stop Mercedes’te 30. turda Lewis Hamilton ile geldi. Hamilton pitten Giovinazzi’nin önünde çıkmayı başardı. Norris ve Gasly ise birkaç tur daha atarak pitten Hamilton’ın önünde piste çıktı. Vettel de pit stop için bekleyerek Hamilton’ı geride bıraktı.

Mercedes pilotu Valtteri Bottas pitte kaldı.

Cumartesi gününü üçüncü sırada bitiren Fin pilot, çok sık görmediğimiz bir şekilde yarışa veda etmek zorunda kaldı. Takım arkadaşının ardından sert hamura geçmek için pite gelen Valtteri Bottas’ın sağ ön tekeri arabadan ayrılmak bilmedi. Tekerlek somunu yuvasına kaynadı. Yarıştan çekilen Fin, galibiyet çekişmesini Max Verstappen’e hediye ettikleri için üzgün olduğunu belirtti.

Pit-stop esnasında Valtteri Bottas
Pit-stop esnasında Valtteri Bottas

Yarışı ikinci sırada götüren Fin pilotun pitten çıkamamasının ardından Ferrari’den Sainz ikinci sıraya yükseldi.

Yarışa 9. sıradan başlayan Red Bull pilotu Sergio Perez, ilk bölümü daha uzun tutarak rakiplerini pit stratejisi ile geride bıraktı. Önündeki pilotlardan ikisinin de yarış dışı kalmasının ardından 4. sıraya kadar yükseldi.

Podyumda 3 yeni isim;

Charles Leclerc’in boş bıraktığı pole pozisyonu ile yarışa ikinci sıradan lider başlayan Max Verstappen, 78 turun ardından Monako caddelerindeki ilk zaferini tattı.

Max: “Burada hiç podyumda olmadım, ve ilki de galibiyet ile geldi. Bu çok güzel.”

Hollandalıyı podyumda şahlanan atlardaki yeni isim Carlos Sainz Jr. ve McLaren’den eski takım arkadaşı Lando Norris takip etti. Bu üç isim Monako’da ilk defa podyuma çıktı. Ayrıca Carlos Sainz Jr. yeni takımı ile ilk podyumunu yaşadı. McLaren ise 10 yılın ardından Monako’da bir başka podyum yakaladı.

(Carlos Sainz Jr, Max Verstappen, Lando Norris) 2021 Monako Grand Prix’i podyumu
(Carlos Sainz Jr, Max Verstappen, Lando Norris) 2021 Monako Grand Prix’i podyumu

Max Verstappen kariyerinde ilk defa Şampiyona’da lider!

Bu sezon 4. galibiyetini alan Max Verstappen kariyerinde ilk kez Dünya Şampiyonası’nı lider götürüyor.

7 kez Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton ise sıralama turlarında geride kalmasıyla pist üzerinde sıra kazanmakta zorlandı. Yarışı 7. sırada bitiren Hamilton, en hızlı turu atsa da şampiyonada liderliği favori rakibi Verstappen’e kaptırdı.

 

carinsport.com

Author

Okan Nurkan

19 yaşında bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu