BilgiWEC

LMP1 aracının direksiyonunda ki düğmeler ne işe yarar

WEC araçlarının direksiyonlarında tıpkı Formula 1 direksiyonlarında ki gibi onlarca düğmeden ve ışıklardan oluşur hepsinin de farklı ve karmaşık işlevleri ve görevleri vardır hadi bunları tanıyalım.

Mavi Düğme – Sağ Üst

Bu bir selektör far düğmesidir. Basıldığında, farlar üç kez yanıp söner. Bu, LMP1 araçlarından daha yavaş olan LMGTE PRO, LMGTE AM ve LMP2 araçlarının dikkatini çekmek, onlara bir LMP1 aracı gelmekte olduğunu ve onlara izin vermenin en iyi karar olacağını bildirmek için kullanılmaktadır. Elbette, bazen bunu diğer LMP1 sürücüleri de onları bir hataya zorlamaya çalışmak için bir dikkat dağıtma tekniği olarak da kullanılmaktadır. Bu düğme yerleşimi, sürücülerin tüm yarış boyunca başparmağıyla düğme üzerinde sürüş yapmasına olanak tanır. Bu, çokça kullanılan bir düğmedir.

Kırmızı Düğme – Sol Üst

Bu, elektrik motorunda ki güçlendirmeyi dağıtan düğmedir. Sürücüler bu düğmeyi çok kullanırlar, ancak onu virajlarda olsun düzlüklerde olsun paylaştırmak zorunda kalırlar. Porsche 919 LMP1 Hybrid aracı, Le Mans pistinin tur başına yalnızca 8 megajoule enerjiyi kullanabilir veya hazırda bulundurabilir. LMP1 sürücüleri, bu gücü pistin neresinde kullanmanın en iyi olduğu konusunda farklı stratejiler uygulayarak daha hızlı olmaya çalışırlar. Çoğunlukla, hızlanma ve tutmaya yardımcı olmak için virajlardan çıkınca elektrik desteğini kullanılmaktadır.

Sol ve Sağ Düğme – (TC / CON ve TC R)

Bu düğme, araç çekiş kontrol ayarlarını yapmak için kullanılmaktadır.

Üstteki Sarı Düğmeler – (TF+ ve TF-)

Bu iki düğme, çeşitli motor ayarlarına ince ayar yapmak için kullanılmaktadır.

İkinci Sıra Mavi Düğmeler – (MI+ ve MI-)

Bu iki düğme, çeşitli karma ayarlara ince ayar yapmak için kullanılmaktadır.

Üçüncü Sıra Pembe Düğmeler – (BR+ ve BR-)

Bu iki düğme, ön ve arka akslar arasındaki frenlere ince ayar yapmak için kullanılmaktadır.

Dördüncü Sıra Yeşil Düğmeler – (RAD ve OK)

Soldaki “RAD” düğmesi, sürücünün padoktaki mürettebatla konuşmasını sağlayan oyunlarda gördüğümüz bas konuş sistemine sahiptir yani telsiz düğmesidir. “OK” düğmesi, bir mesajın duyulduğunu veya istendiği gibi araçta bir değişiklik yapıldığını doğrulamanın hızlı ve kolay bir yoludur. Mühendislerin LMP1 aracının işleyişine telemetri yoluyla aktif olarak müdahale etmelerine izin verilmez, yalnızca sürücüye neyi değiştirebileceğini söyleme hakkına sahiptir ve bu düğme ile sürücü, konuşmak zorunda kalmadan veya aklını kaçırmadan bir şeyi ayarladığını onaylayabilir.

Beşinci Sıra Kırmızı – Turuncu Düğmeler – (DRINK ve SAIL)

Toyota Gazoo Racing takımının No.8 Toyota T050 Hybrid LMP1 aracını süren Kazuki Nakajima ve kaskında ki boru
Toyota Gazoo Racing takımının No.8 Toyota T050 Hybrid LMP1 aracını süren Kazuki Nakajima ve kaskında ki boru

“DRINK”, yaptığını düşündüğünüz şeyi yapar, sürücüye kaska bağlanmış bir boru sayesinde sürüş sırasında bile odaklanmalarını ve dikkatli olmalarını sağlamak için genellikle  vitaminlerle doldurulmuş susuzluk giderici içeceklerden bir kaç yudum almalarına izin verilir eğer fazla verilirse kısa süre içerisinde sürücünün tuvaleti gelebilir. “SAIL” düğmesi, sağ tarafta yanmalı motordan hızlanma olmadan yakıt tasarrufu sağlayan bir sürüş modu olan yelken modunu çalıştırır.

Altıncı Sıra Sarı Düğmeler – (PIT ve FCY)

“PIT” düğmesi, bu düğmeye bastığınızda pit çizgisi hız sınırlayıcısına geçer. Sürücülerin pit çizgisine girdiklerinde düğmeye bastığınız zaman sizin hızınızı 60kmh olarak sabitler. Bu düğme, cezaları önlemek için aracın bu hız sınırını aşmasını engeller. Sürücü “Full Course Yellow” uyarısını aldığı zaman FCY düğmesine basar. “FCY” düğmesine basıldığı zaman araç 80kmh hızıa sabitlenir, tüm arabaların yavaşlamasını gerekir. Bu düğme, cezaları önlemek için arabanın bu hız sınırını aşmasını engellemektedir.

Sağ Üst Döner Düğme – (RECUP)

“RECUP” döner düğmesi, enerji geri kazanımının nasıl toplanıp dağıtılacağını kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu düğme LMP1 aracında bulunan MGU-K (ön aksta rejeneratif frenleme yoluyla kinetik enerji geri kazanımı) ve GU-H (turboşarjdaki elektrikli türbin yoluyla ısı enerjisi geri kazanımı) tarzı enerji geri kazanım sistemleri arasındaki ayarlamalarını değiştirmek için kullanılmaktadır.

Sol Sarı Döner Düğme – (B)

Bu döner düğme, güçlendirme sırasındaki enerji miktarını belirlemek için kullanılmaktadır.

Sağ Mavi Döner Düğme – (S)

Bu döner düğme içten yanmalı motor ve strateji seçimi sunabilmek için kullanılmaktadır. Bu motorun yakıt tasarrufu için zayıf çalışmasına, tam saldırı modu için fazla çalışmasına izin verir. Yani F1 2020 oyununda ki motor modlarıyla aynı mantık.

Alt Orta Düğme – (START ve KİLL)

Bu düğmelerinin ne işe yaradığını tahmin edebiliyorsunuzdur. “START” düğmesi motoru çalıştırır. “KİLL” düğmesi motorun işlevlerini kapatır yani motor tamamen kapatır.

Direksiyonda ki Ekran – (Dashboard)

Porsche 919 Hybrid LMP1 aracının dashboard ekranı
Porsche 919 Hybrid LMP1 aracının dashboard ekranı

Direksiyonda bulunan ekrana dashboard ekranı denir ve bu ekran araçta ki bütün ayrıntıyı bilgiyi sürücüye görsel ve yazı şeklinde sürücüye aktarır.

Üst – (LED Işıkları)

Bu led ışıkları aracın motor devirine göre renkleri değişir.

Sağ ve Sol Üst – (LED Işıkları)

Bu led ışıkları eğer araç spin atmaya yani arka teker kaymaya başlayınca mor eğer tekerlekler kitlenirse yani bir lock-up söz konusu ise led ışıkları kırmızı renkte olur. Eğer sağ taraftaki teker kitlenirse sağ taraftaki ışıklar kırmızı şekilde yanar. Eğer sol taraftaki kitlenirse sol taraf yanar.

Arka Sağ ve Sol – (Vitesler)

Sağ taraftaki kulakçık vitesi arttırırken solda ki vites azaltır.

LMP1 Araçlarının Kokpitleri

LMP1 sınıfı Toyota Gazoo Racing takımının No.7 ve No.8 Toyota T050 Hybrid aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Toyota Gazoo Racing takımının No.7 ve No.8 Toyota T050 Hybrid aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Porsche LMP Team takımının No.2 Porsche 919 Hybrid aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Porsche LMP Team takımının No.2 Porsche 919 Hybrid aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Rebellion Racing takımının No.1 ve No.3 Rebellion R13 aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Rebellion Racing takımının No.1 ve No.3 Rebellion R13 aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Audi Sport Team Joest takımının No.7 ve No.8 Audi R18 E-Tron Quattro aracının kokpiti
LMP1 sınıfı Audi Sport Team Joest takımının No.7 ve No.8 Audi R18 E-Tron Quattro aracının kokpiti

Çok yakında LMGTE ve LMP2 aracının direksiyonu hakkında bilgi gelecektir.

Carinsport.com

Author

Eray Korkmaz

2005 doğumlu bir WEC ve GT World Challenge Europe hayranı ve editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu