FORMULA 1
Trend

Lando Norris: McLaren’in Geleceği

Sezonunun parlayan ismi Lando Norris etkilemeye devam ediyor.

McLaren’in Britanyalı pilotu Formula 1’de ilk yarışına 2019’da çıktı. İki yıllık tecrübesi olmasına rağmen 21 yaşındaki Lando Norris hala bir çaylak olarak görülüyor.

McLaren’de geçirdiği iki sezonun ardından Norris ilk podyumunu 2020 Avusturya Grand Prix’inde 3.lük ile aldı. Ancak kendisinden daha tecrübeli olan takım arkadaşı Carlos Sainz’a karşı sergilediği genel performansı bir çok övgü kazandırdı.

2020 Sürücüler Şampiyonası’nı, Sainz’in yalnızca 8 puan arkasında bitiren Norris ve eski takım arkadaşı, McLaren’i Takımlar Şampiyonası’nda 3.lüğe taşıdı.

McLaren snatches Constructors' podium after 'stressful' race
McLaren Formula 1 Takımı, Abu Dhabi’de Takımlar Şampiyonası’nda elde ettiği 3.lüğü kutluyor.

2021 Sezonu öncesi röportajlarında McLaren CEO’su Zak Brown:
“Bu sene üçüncü sezonu olacak. Daniel’in tecrübesi açıkça ortada fakat Lando için artık çaylaklık dönemi değil.”

“Daniel’den daha az tecrübesi var ama birbirlerini oldukça zorlayıcı bir yarışa iteceklerini düşünüyorum. Lando, Daniel gibi bir takım arkadaşıyla büyümeye devam edecek.” demeçlerini verdi.

Lando Norris McLaren Formula 1 Takımı ile sözleşme uzatmasının nedenlerini açıkladı. Takımın 2022 ve sonrası için uzun vadeli planlarını anahtar neden olarak gösterdi.

Lando Norris 2024’e kadar McLaren’de!

2021 sezonuna iyi bir başlangıç yapan Britanyalı, anlık olarak Sürücüler Şampiyonası’nda Verstappen ve Hamilton’ın ardında üçüncü. Beş yarışın ikisinden (Imola & Monaco) podyum çıkaran Norris, beş yarışta da öndeki isimleri zorladı. Bu formu McLaren ile kontratını 2024’e kadar uzatmasında etkili oldu.

2021 Monaco Grand Prix’i 3.lük ödülü ile Lando Norris
2021 Monaco Grand Prix’i 3.lük ödülü ile Lando Norris

Gazzetta dello Sport’a röportajında Norris:“ Takımın iki yılda kat ettiği ve ileriye dönük planlanan gelişim bana güven verdi.”

“2022’de kurallar değişiyor. Arabalar tamamen yeni olacak, sıfırdan başlayacak bir döngü birkaç sezon tekrar edecek. McLaren’in bugün olduğundan daha da iyi bir pozisyonda olacağına ve daha da güçlenecek olan Mercedes & Red Bull’u zorlayacağından eminim.”

Takımın geleceğinde Norris’i gören McLaren, Formula 1’in en parlak sürücülerinden birine sahip. İngiliz yıldız iki yılda takımın gelişmesinde etkili rol oynadı. Böylelikle takımda da birinci pilot rolünü üstlendiğini söyleyebiliriz.

Author

Okan Nurkan

19 yaşında bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu