BilgiFORMULA 1

Formula 1’de Eski Motor Sesi Neden Yok?

Bu yazıda bilgi serimizin devamı olarak sizlere Formula 1 deki eski araç seslerinin neden kaybolduğunu anlatıyoruz.

Eski Motor Sesi Neden Yok? 

2014′ de gelen yeni kurallarla Formula 1 araçlarının motorları V6 turbo hibrit oldu ve günümüzde de bu motorlar kullanılıyor.V8 ile V6 turbo hibrit arasındaki ses farkı için kısa bir video, tıklayın.       

Tabi bu yenilik motor sesini epey değiştirdi. Eski V10, V8 çığlıklarının yerini çoğu F1 fanının dediği gibi elektrikli süpürge sesi aldı. 2014′ den bu yana ses konusunda iyileştirmeler yapılsa da eski efsanevi sesin yerini alamadı. Peki ama bu ses değişimin sebebi ne? Ve ileride gelen kurallarla eski F1 çığlıklarını duyabilecek miyiz?

bzlijzky3uk41 scaled - Formula 1'de Eski Motor Sesi Neden Yok?

Ses değişimin asıl sebebi ne?

Ses değişimin sebebi tabiki de sadece piston sayısının 6 ‘ya inmesi değil. Asıl sebep araçlara turbo özelliğinin eklenmesi.

Turbo System
Turbo System

Turbo: kısaca pistondan çıkan sıcak ve yüksek basınçlı egzoz gazının bir fanı döndürerek araca temiz hava girişini kolaylaştırması prensibine dayanan bir sistemdir. F1 araçlarında buna ek olarak dönen fan aracın içindeki bir jeneratörde enerji depolanmasını sağlar. Bu enerji araca yüksek ivme ile hızlanma avantajı sağlar.

V6 Turbo Hibrit Motor
V6 Turbo Hibrit Motor
V10 Atmosferik Motor
V10 Atmosferik Motor

Görsellerden de anlayacağınız üzere atmosferik motorlarda egzoz gazı direkt olarak egzoz borusundan dışarı verilirken Turbo motorlarda egzoz gazları turbo ünitesine gelip fanı çevirir, ardından dışarı verilir. Egzoz gazları fanı döndürdüğü için yüksek enerjisini bir miktar kaybeder. Bu durum da çıkan havanın şiddetinin azalmasına sebep olur. Sesin kaynağı da egzozdan çıkan gazlar olduğu için egzoz borusundan çıkan havanın düşük enerjili olması sesin azalmasına ve farklılaşmasına sebep olur. İşte sesteki değişimin asıl sebebi budur.

İleride eski Formula 1 sesine kavuşabilecek miyiz?

Maalesef 2022 araçlarında farklı tür bir motor kullanılması düşünülmüyor. Seste bazı farklılıklar olsa bile eski efsanevi sesler gibi olmayacağı aşikar. İlerleyen yıllarda da bu hayalin gerçekleşeceğine dair pek umutlu olunmaması gerektiğini söylemekte fayda var. Belki de artık o eski sesler sadece videolardan dinleyebileceğimiz bir rüyaya dönüştü ama bu da onu bizim için daha özel kılıyor ve eskilere bir özlem olarak gönlümüzde yer ediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu