BilgiFORMULA 1
Trend

Formula 1 Pilotları Yarışta Ne İçer?

Pilotlar yarış esnasında susuzlukla nasıl mücadele ediyor?

Yarışta Dehidrasyon & Kilo Kaybı

Formula 1 yarışlarının en büyük zorluklarından biridir susuz kalmak, özellikle Malezya gibi sıcak iklimli ülkelerde. Bu sorunun çözümü, milyon dolarlık mühendislik harcamalarının aksine en basit ve ucuz yolda.

Motorda açığa çıkan ve birçok elektronik parçanın yarattığı ısı, açık olan kokpiti kolaylıkla 50 derece ve üstüne çıkarır. Malezya gibi sıcak ve nemli bir iklimle birleştiğinde sürücüler ateşe dayanıklı yarış tulumlarının içinde sıcaktan neredeyse buharlaşırlar.

Pilotların tulumları hatta iç çamaşırları dahi olası bir kaza esnasında yanmayacak şekilde dizayn edilir. Dezavantajı, bu kıyafetlerin epey sıcak olması ve pilotları terleterek her yarışta ortalama iki kilo kaybetmesine yol açması. Yüksek derecede su kaybı odaklanma kaybı ile performansta önemli bir düşüşe neden olur.

Singapur Grand Prix’inde kuru buz ile soğuyan Jenson Button.
Singapur Grand Prix’inde kuru buz ile soğuyan Jenson Button.

Pilotlar yarışta kafasına bir şişe dikemeyeceği üzere, daha pratik bir çözüme ihtiyaç var. Formula 1 mühendislerinin bu soruna çözümü oldukça basit. Sistem bir plastik torba, basit bir pompa ve bir tüpten oluşuyor.

Torba kokpitin içine yerleştiriliyor. Pilotun ağzına sıvı akışı sağlayan pompa ile donanımlı uzun bir tüp ile sürücünün kaskına bağlı. Pompa, aracın direksiyonundaki bir buton ile aktif ediliyor. Her turun düzlüğünde, her pilotun bu butona bastığından ve içeceklerinden yudumlar aldığından emin olabilirsiniz.

Pilotlar Ne İçiyor?

Pilotlar yarıştan önce sınırlarına kadar içtiklerinden, sistemin tamamının doldurulmasına gerek kalmıyor. Çoğu durumda 1.5 litre civarı, pilotun yarıştaki kaybını gidermeye yeterli oluyor. Pilotlar tabii ki su içmiyorlar. Her sürücünün kendi tercihi var, ancak araçtaki torbaların çoğu, kalsiyum, sodyum, klor, magnezyum ve fosfor gibi önemli elementleri içeren glikoz, vitamin, ve mineralli izotonik içeceklerle dolu. Bu içecek soğutulmuyor. Yarış ilerledikçe sürücünün bedeni gibi ısınıyor. Yarışın sonuna doğru ise baya sıcak bir hale geliyor.

Tabii bazen bu kadar sıvının vücuttan atılması da gerekli. Bu konuda yarışın sonuna kadar dayanamayan sürücüler de var. Sorunun çözümü ise yine pratik bir çözüm; bu pilotlar yarışa yetişkin bezleriyle çıkıyor

McLaren garajı, 2021 Bahrain Grand Prix
McLaren garajı, 2021 Bahrain Grand Prix

Carinsport.com

Author

Okan Nurkan

19 yaşında bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu