BilgiFORMULA 1

Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

Formula Araçları Araçları Neden Her Yıl Daha Uzun Oluyor?

Formula 1 Araçlarının Eskiye Göre Daha Büyük Olmasının Sebebi Ne?

Formula 1 Araçları üzerinde belirli aralıklarla ciddi değişimler görüyoruz. Bu değişimlerden en dikkat çeken ise araçların boyutundaki artış, nedenini öğrenmek için okumaya devam edin.

1970-1980 arasında belirgin bir boyut artışı olsa da daha sonraki dönemlerde göze çarpan bir artış olmadı. Ancak son 10-15 yıldır araçların boyutunda hatırı sayılır bir artış olduğunu görüyoruz. Peki bunun sebebi ne? Boyut artışının olumlu/olumsuz etkileri neler? Bu artış devam edecek mi?

Formula 1 Addict

Boyut Artışının Sebebi Ne?

Birinci sebep yakıt ikmalinin kalkması. Araçlara yarış esnasında pit-stoplarda yapılan yakıt ikmalinin kaldırılması; bir kez doldurulan depoyla tüm yarışın tamamlanması zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Bu; araçların daha büyük bir yakıt deposuna ihtiyaç duyması anlamına geliyordu. Haliyle aracın büyütülmesi gerekti.

SB8s5Dx - Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

İkinci sebep ise uzun bir aracın dengeyi sağlama konusunda daha başarılı olması. Uzun bir araç, yüksek hızlı düzlüklerde ve orta hızlı (keskin olmayan) virajlarda aracın kaymasını önler ve dengeli bir sürüş sağlar. Ayrıca difüzöre sağlanan alan arttığı için difüzörün etkinliğinin de artmasına sebep olur. Difüzör; aracın altındaki hava akımını hızlandırarak alçak basınç alanı oluşturur ve bu şekilde yere basma gücünü arttırır. Yani aracın uzun olması aerodinamik parçaların işlevselliğini de arttırır.Aşağıda, difüzöre ait iki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

Difüzör

78c3ed8066a91a4955b365929f1ecfc8 300x200 - Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

Boyut Artışının Olumsuz Etkileri Neler?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çok olumlu yönü olsa da olumsuz etkileri yok değil. Bunların başında araçların keskin virajlarda dönüş yaparken zorlanması geliyor. Bunun sebebi: uzun bir araç dönüş yaparken virajı geniş almak ister ancak keskin ve dar virajlarda bu pek mümkün olmuyor. Bu da dar virajlarda aracın dengesini korumasına engel oluyor.

573d7fdf59947fe8e927a4ae1d70a3f9 - Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

Araçların boyutundaki artışın, teknik olmasa da seyir zevkini etkileyen bir olumsuz yanı daha var: Geçişleri Zorlaştırması

Araçların boyutunun artmasıyla özellikle Monaco gibi dar pistlerde geçiş yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Bu da haliyle rekabeti azalttı ve çoğu Formula 1 izleyicisine göre yarışı sıkıcı hale getirdi. Araçların dar sokaklarda, yüksek hızlarla bariyerleri sıyırmasını izlemek keyifli olsa da çekişmeli bir yarış olmaması; izleyicilerin yarışı sıkıcı bulmasına sebep oluyor. Yine de Monaco pisti Formula 1’in göz bebeği olduğu için dar Monte Carlo sokaklarında büyük Formula 1 araçlarını görmeye devam edeceğiz.

image - Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

Boyut Artışı Devam Edecek Mi?

Yakın zamanda tanıtılan 2022 Formula 1 Araçları, boyut anlamında şu anki araçlardan çok farklı değil.          2021 ve 2022 araçlarının boyut farkını gösteren fotoğrafı aşağıda inceleyebilirsiniz.

images 34 - Formula 1 Araçları Neden Eskiye Göre Daha Büyük?

İlerleyen yıllarda gelecek olan yeniliklerle boyuttaki artış devam eder mi bilmiyoruz ancak Formula 1 yönetiminin bunu pek isteyeceğini sanmıyoruz. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi büyük araçlar rekabeti azaltıyor. Ayrıca Formula 1 sadece daha gelişmiş ve yüksek hızlı araçlar üretmek için değil, seyircilerine rekabet dolu bir yarış izletmek için de çaba sarf ediyor olsa gerek.

 Daha çok Formula 1 içe

riği için  Carinsport.com –  İnstagram

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu