FORMULA 1SON YAZILARUncategorized

F1’de Sprint Yarışları Nedir?

F1’de henüz daha çok yeni olan bir formatı beraber inceleyelim; Sprint Yarışı.

   Sprint yarışları; F1yönetiminin yayın gelirlerinin artması ve yeni nesillerin ilgisini üzerine çekmek için uygulamış olduğu bir formül, alt serilerde ters grid ile beraber sprint yarışları uygulanıyordu. Sprint yarışları bir Grand Prix’nin kısa hali olarak düşünülebilir. 100 km olacak bu yarış normal yarışın yaklaşık 4’te birini tekabül etmekte. Bu hafta Britanya Gp’sinde görmüş olduğumuz gibi Sprint yarışları arka sıralarda iyi çekişmeler ve heyecan verse bile ön sıralarda oluşan büyük riskten dolayı yarış genellikle iyi bir start almazsanız başladığı gibi bitiyor.

Sprint yarışlarının formatı cuma cumartesi olan antrenman ve sıralama turlarının yerine yepyeni bir formatla karşımıza çıkmakta, bu formata göre Cuma günü FP1 ve Sprint yarışının sıralama turları yapılacak bu sonuca göre cumartesi yarışının dizilimi belirlenecek. Cumartesi günü FP2 yapılacak ve Sprint yarışları ile Pazar günü yapılacak Grand Prix’nin dizilimi belirlenmiş olacak.

 

f1spr - F1’de Sprint Yarışları Nedir?

 

Sprint Yarışlarının olduğu hafta sonu formatı:

  • Cuma öğle saatleri – 60 dakikalık ilk antrenman seansı.
  • Cuma akşamı – Q1, Q2 ve Q3 seanslarında sıralama turları, sprint yarışın grid dizilimi belirlenecek.
  • Cumartesi sabahı – 60 dakikalık 2. antrenman seansı .
  • Cumartesi öğle saatleri – Sprint yarışı, 100km tamamlanacak ve Grand Prix’nin dizilimi belirlenmiş olacak.
  • Pazar – 300 kilometrelik Grand Prix.

 

Mercedes,Mclaren ve Alpine F1 Takımlarının araçları
Mercedes,Mclaren ve Alpine F1 Takımlarının araçları

Aslında Sprint yarışlarını Sıralama turlarının yerine gelmiş tam gaz gidebileceğiniz ve lastik seçiminin serbest olduğu, sıralama için tek tur değil mini bir yarışın yapıldığın yarış ayağıdır. Sprint yarışlarının getirdiği maaliyet ve oluşabilecek hasarlara karşı FIA yeni önlemler ve kural esnetmelerini duyurdu, buna göre daha önceden aracında sıralama turlarında hasar olan takım parça değişikliği yaptığı takdirde pit yolundan yarışa başlıyor veya eğer ön sıralarda ise grid cezasıyla karşı karşıya kalıyordu.

 

FIA takımlara binecek yükleri hafifletmek ve Grand Prix’nin heyecanının azalmaması için takımlara hasarlı parçalarının aynısı olmak şartıyla değiştirilebileceğini iletti. Sprint yarışlarında ilk üçe giren pilotlar sırasıyla 3-2-1 şeklinde puan alacak ve eskiden tanıdığımız podyum çelenkleriyle taraftarları selamlayacak. Sprint yarışlarını kazananlar resmi olarak pole pozisyonunu kazanmış sayılacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu