FORMULA 1

Barcelona’da 30 Yıl: 2021 Düzenlemesi

Barcelona Pisti hızlandırılıyor. Değişiklikler ne?

1991’den beri Barcelona’da düzenlenen İspanya Grand Prix, Formula 1 takviminin 30 yıllık bir parçası oldu. Pist bu sezon yeni bir değişikliğe sahip. 10. viraj artık yavaş bir dönüş olmaktan çıktı. Organizasyon, sürücülerin üçüncü sektörde daha fazla hız sağlayacağı umudu içinde.

circuit de catalunya changes - Barcelona'da 30 Yıl: 2021 Düzenlemesi

Ne değişti?

Barcelona-Catalunya Pisti müdürü Jose Luis Santamaria, değişiklikten çok şey beklediklerini açıkladı. 10. virajı değiştirdik, böylelikle tarihsel görünüşüne geri kavuştu. Artık aynı 1991’deki ilk Grand Prix’te olduğu gibi. Güvenlik nedenleri yüzünden değişikliğe gittik. Virajın şekli neredeyse tarihsel görünüşüne döndü ve artık pist daha geniş.” dedi.

Yönetim 10. virajda geçiş yapmanın zorluğunu fark etti. Özellikle pist üzerinde birbirini yakalamakta zorlanan Formula 1 araçları için. Bu yüzden yarıştaki aksiyonu arttırmanın doğru bir çözümünü arıyordu. Ayrıca kaçış alanı asfalt ve sonrasında çakıl havuzu var. 10. virajın sonunda bariyer var ve oradaki güvenliği arttırdık. Pist geçen seneye kıyasla daha geniş. Frenleme eskisi kadar sert olmayacak.diye ekledi.

Barcelona’da daha fazla geçiş

Araçların yan yana gitmesini sağlıyor, bu da demek oluyor ki daha fazla geçiş imkanı.2020 yarışından sonra, yarış pisti hakkında eleştiriler oldu. Çözümlerden birisi son şikanı iptal edip 13. virajdan son viraja düz inmekti.

Santamaria buna şiddetle karşı. Formula 1 otomobilleri için bu bir seçenek değil. Günümüzde piste FIA tarafından izin verilmektedir ve bu da 13, 14 ve 15. virajlarının varolduğunu dikkate almaktadır. Formula 1 araçlarının doğrudan 16’ya dönmesine izin verilmez. Piste bu şikanlar ile izin veriliyor. dedi.

Author

Okan Nurkan

19 yaşında bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu